Jak může vaše firma využívat vodu udržitelně?

V minulém článku o ekologii ve firmě jsme se zabývali emisemi skleníkových plynů a slíbili vám článek o (ne)dostatku vody. O vodě a jejím využití nám přednášel Daniel Paulus, který se věnuje analýze vodního hospodářství v ČR a rozvoji byznysu, na pravidelném setkání našich členů. Zjistět, jak je to s nedostatkem vody a jak jej řešit:

Nedostatek vody

Nedostatek vody je důsledkem lidské činnosti i globalizace. Za několik málo let nám dle studie od Global Water Intelligence z roku 2015 bude chybět asi 40 % vody.

Problém ale netkví v nedostatku vody jako takovém, spíše většinu vody neumíme využít, je pro nás nedostupná. V dnešní době využíváme méně jak 1 % z celkového množství vody na naší planetě. Žádný nástroj, který by nám však pomohl ve velkém množství začít používat dodnes nevyužitou vodu v dohlednu není. Zato firem, které s vodou plýtvají, je příliš mnoho. Proto by společnosti měly  s vodou šetřit, neboť velice brzy se může stát, že začne být nedostatkovým a drahým zbožím.

Kdo spotřebovává vodu nejvíce? 

Procentuálně nejvíce využívá vodu zemědělství (70 %), po něm průmysl (20 %) a domácí užívání spotřebovává vodu nejméně (10 %).

V průmyslu je to především energetický průmysl. Silně spotřebovává vodu ale i potravinářský průmysl, papírenský, nebo stavební. Právě u těchto odvětví by se firmy měly zaměřit na opatření, která pomohou vodou šetřit.

A které odvětví průmyslu vodu nejvíce znečišťují? Chemický, textilní, automobilový nebo těžební či hutnický. Firmy působící v těchto odvětvích udělají nejlépe, když se zaměří na lepší čištění užité vody.

Jak s vodu šetřit ve vašem podnikání?

Zkuste se inspirovat projektem Smart City. Chytré město by mělo využívat zelenou elektřinu, šetřit vodou, využívat různých ekologičtějších dopravních možností nebo se postarat o bezpečnost a logicky, horizontálně plánovat i stavět nové budovy. Obdobné kroky můžete zvážit i ve vaší společnosti.

Pokud potřebujete s ekologií ve vaší firmě pomoci, neváhejte se na nás obrátit a napište nám na náš e-mail: info@blf.cz.

Oznámení o souborech cookie ve WordPressu od Real Cookie Banneru