Kde hledat ty nejnovější informace o udržitelnosti, CSR a ESG?

Často se nás ptáte, kde najít relevantní a hlavně aktuální informace ohledně CSR legislativy a trendů. A právě na to vám odpoví náš dnešní článek

Chcete proniknout do problematiky CSR a udržitelnosti? Anebo si chcete osvěžit své znalosti a začít sledovat nejnovější trendy v této oblasti, ale nevíte kde začít? Víme, že se oblast CSR a odpovědnosti neustále prudce rozvíjí a mění, a proto není vždy jednoduché se v informacích vyznat. V našem článku tak shrnujeme klíčové informace a weby, které potřebujete znát. Přehledně.


Osvěžte si základní pojmy: 

CSR (Corporate Social Responsibility) je dobrovolným závazkem firem rozhodovat se udržitelně vůči lidem, přírodě, zaměstnancům a dalším aktérům a zachovávat ve svém každodenním chodu férové podmínky.

ESG investování (Environmental, Social, and Governance) je takový druh investování, které je odpovědné vůči přírodě a lidem. O udržitelném investování investiční společnosti BlackRock si můžete přečíst v našem článku.

Nefinanční reporting / CSR zpráva / ESG report – co se za pojmy skrývá? Jde o zprávu, která měří, vykazuje a hodnotí výkonnost organizace ve smyslu dosahování strategie a cílů udržitelného rozvoje. Jestliže vás téma zajímá, nahlédněte do článku věnovanému nefinančnímu reportingu na našem webu. O nefinančním reportingu se více informací dočtete také na webu Evropské komise, v části o reportingu, který může být dobrým zdrojem informací především pro větší firmy, které mají povinnost zprávy o překonávání sociálních a environmentálních výzev vydávat.


CSR a ESG v České republice 

Prvním zdrojem informací, který byste neměli minout, je web Národního akčního plánu CSR. Plán byl schválen už v roce 2016 v reakci na Obnovenou strategii EU pro sociální odpovědnost podniků. Snaží se nastavit základní východiska pro šíření a podporu myšlenek a cílů CSR u nás. Hlavními body programu jsou:

  • Posílení porozumění a důvěryhodnosti konceptu společenské odpovědnosti ve společnosti.
  • Podpora rozvoje společenské odpovědnosti v organizacích.
  • Sdílení zkušeností a přenos mezinárodního know-how.

Jak se bude Česká republika z hlediska udržitelnosti vyvíjet až do roku 2030 vám ukáže dokument ČR 2030. Česká vláda dokument schválila již před několika lety. Na webové stránce přehledně vypisuje změny, které jsou potřeba v Česku provést v několika následujících letech. Předává také dobrovolné závazky pro jednotlivce, obce či firmy.

„Jak bude vypadat Česko v roce 2030? Je to společností vzdělaných, odpovědných a aktivních obyvatel. […] Aby tak Česko v roce 2030 skutečně vypadalo, musíme se vyrovnat s řadou problémů jako je stárnutí populace nebo digitalizace a robotizace.“

Zajímá vás, co Česká republika pro udržitelnost dělá anebo chcete sledovat novinky přímo u zdroje? Pak doporučujeme pravidelně sledovat weby Ministerstva životního prostředí, především sekci Rady vlády pro udržitelný rozvoj a Ministerstva průmyslu a obchodu a samozřejmě také náš web, Facebook, Twitter a LinkedIn

Mezinárodní zdroje 

Výborně zpracované informace naleznete na webu Evropské komise, který zmiňujeme již výše v článku s souvislosti se CSR zprávami. Na stránkách najdete kromě novinek o nefinančním reportingu také detaily k dohodě Green Deal nebo cíle Evropské unie pro rok 2030.

Už v roce 2012 se na Konferenci OSN o změně klimatu v Riu de Janeiru začalo vyjednávat o cílech udržitelného rozvoje. Ty byly schváleny o tři roky později a je jich celkem sedmnáct. Jsou součástí programu udržitelného rozvoje už od roku 2015 a platit by měly až do roku 2030.

O 17 cílech udržitelného rozvoje se dozvíte více na webu OSN, jejich přehled přikládáme:

Opomenout byste neměli ani web CSR Europe, mezinárodní platformy pro udržitelné firmy a společnosti, jíž jsme členem. Organizace pořádá CSR akce se zajímavými řečníky, informuje o novinkách ze světa udržitelnosti a předává firmám tipy k implementování CSR do strategie tak, aby bylo zároveň i výhodné.

Dalším zdrojem informací o udržitelnosti je web COP26, tedy web Konference OSN o změně klimatu v Glasgow, jež proběhne tento podzim. Jejími hlavními cíli pro tento rok jsou:

  • Do roku 2050 zajistit uhlíkovou neutralitu po celém světě.
  • Vyrovnat se změnami již zapříčiněnými klimatickou změnou a maximálně snížit jejich dopady.
  • Zvýšit investice vyspělých států do oblasti klimatu na 100 miliard dolarů za rok.
  • Podpořit spolupráci.

S těmi správnými zdroji není těžké se v oblasti udržitelnosti vyznat. Kdybyste přeci jenom tápali, neváhejte nám napsat na info@blf.cz, rádi vám s čímkoli poradíme. 

Oznámení o souborech cookie ve WordPressu od Real Cookie Banneru