Trofej na bázi mycelia: ekologická a funkční

Na 7. ročníku konference ESG Leadership se 16. září 2024 konalo vyhlášení vítěze ocenění Czech Sustainability Leader Award. Vítězka Zuzana Holá získala kromě titulu historicky prvního vítěze tohoto ocenění také unikátní trofej. Trofej je vyrobena z inovativního materiálu. Jedná se o kořeny hub neboli mycelium, které po spojení s celulózovým základem, například pilinami, prorůstá do pevné hmoty. Výsledkem je produkt, který je pevnější než korek a je zároveň velmi lehký. Jedná se o zcela ekologický materiál, který se dokáže plně rozložit v přírodě během pár měsíců. Právě tento udržitelný materiál byl ideální volbou řešení trofeje a jde ruku v ruce s hodnotami Business Leaders Fora.

 

Funkčnost

Pro Business Leaders Forum i pro designérku Karolínu Petřekovou byla také přední funkčnost trofeje. Trofej slouží jako lampička! „Mým cílem bylo tedy tvarově navrhnout trofej tak, aby vypadala jako cena ale zároveň byla přizpůsobena své další funkci, funkci svítidla. Výsledkem je trofej, která je estetická, funkční a může oceněnému dále sloužit a dělat radost,“ uvádí Karolína.

 

Rozhovor s autorkou trofeje Karolínou Petřekovou

Karolína je studentka a produktová designérka. Vystudovala obor Design na Fakultě architektury ČVUT v Praze, kde nyní dokončuje poslední ročník magisterského studia. Od začátku svých studií našla nadšení v udržitelných materiálech, o které se nyní řadu let zajímá a jsou klíčovým charakterem jejích prací.

 

Zeptali jsme se jí na 4 otázky:

Jak probíhal proces výroby trofeje?

„Proces celé výroby začíná v počítačovém namodelování formy na produkt, která se pak vytiskne na 3D tiskárně. Tištěné formy jsou pro materiál z mycelia ideální pro svou pružnost, která umožňuje snadné vyndání výrobku. Pak už přichází na řadu samotné plnění formy materiálem, který se nadrtí a sype dovnitř. V této fázi jsem do formy zasazovala dřevěný podstavec s objímkou na žárovku. Po naplnění mycelium prorůstá do krásně bílého povrchu několik dní. Výhodou spojení se dřevem je fakt, že mycelium s ním částečně sroste, nebylo tak nutné použít jakýchkoliv lepidel. Po opatrném vyjmutí z formy, kdy je výrobek pevný asi jako balkánský sýr, přichází na řadu sušení. To je důležité pro zastavení procesu růstu mycelia. Na hotovou trofej se následně přímo do materiálu laserově gravíroval text a po namontování žárovky byla trofej připravena. Celkový proces výroby není nijak složitý, je relativně rychlý ale vyžaduje trpělivost a péči. Krása materiálu je v tom, že je to živý materiál. Na výsledném produktu nám vždy vykreslí detaily, které už se na žádném jiném nepodaří. Každý produkt se tak stává originálem.“

Fotografie z procesu výroby naleznete níže.

 

Jak jste se dostala k práci s tímto materiálem?

„K práci s materiálem jsem se dostala díky škole, kde studuji. Probíhaly zde pokusy s 3D tiskem z hub a při seznámení se s materiálem mě jako milovníka přírody instantně nadchnul. Věnovala jsem se mu hned ten stejný semestr ve své bakalářské práci, kde jsem navrhla off-gridový kempingový coolbox z mycelia. Díky tomu jsem měla možnost se materiálu věnovat do hloubky, porozumět mu a objevit jeho potenciál využití.“

 

Jak byste popsala svou zkušenost s Reborn Design?

„K eko-designérské soutěži Reborn Design mě opět přivedla škola, kde jsme měli zadání v rámci semestru v ateliéru designu. Za Reborn Design jsem nesmírně vděčná, protože mi v designu otevřel dveře. Je to soutěž, která vám dá spoustu informací, zkušeností a propojí vás s firmami a klienty, kteří vám pomohou produkty dotáhnout na reálný trh. Je to skvělá příležitost, ke které se, myslím, běžně ve škole studenti nedostávají. Reborn Design mě jako designérku velmi posunul a získala jsem znalosti a kontakty k nezaplacení. Tento rok jsem se zúčastnila již druhého ročníku a měla tu čest získat druhé ocenění za své produkty. Jednoznačně bych soutěž ráda doporučila studentům i firmám, které zajímá udržitelnost či upcyklace a chtějí přispět k vytvoření produktů s přesahem.“

 

Sešli jsme se v prostorech Plastenco – tam se běžně pohybujete?

„S Plastencem přímo nespolupracuji, ale s jeho zakladatelkou Jitkou Hvězdovou jsem měla možnost se seznámit právě skrze Reborn Design. Velmi si vážím její důvěry. Díky Jitce se dostávám k řadě zajímavých zakázek, které mi opět pomáhají dostat své produkty a design k reálným klientům, jako je právě Business Leaders Forum. Plastenco je pro mě velmi inspirativní. Baví mě, kam posouvají hranice produktů z 3D tisku a fascinuje mě, jakých výsledků dosahují.“

 

Fotografie z procesu výroby

  

Oznámení o souborech cookie ve WordPressu od Real Cookie Banneru