Report Udržitelné Česko: Business Leaders Forum představuje nejudržitelnější projekty za rok 2022

Praha, 6.3.2023. Business Leaders Forum (BLF), národní platforma pro odpovědné a udržitelné firemní lídry, vydává report Udržitelné Česko za rok 2022. V něm shrnuje, které firmy na českém trhu jsou skutečně udržitelné, přibližuje přístupy k ESG firemních lídrů a dává prostor k bližšímu poznání těch nejzajímavějších udržitelných projektů v uplynulém roce. Součástí reportu jsou také kompletní výsledky národního výzkumu agentury IPSOS na téma Úspěšný lídr a ESG. 

Nezisková organizace BLF vydává report Udržitelné Česko již od roku 2020. Každý rok v něm shrnuje, co se v oblasti ESG na českém trhu změnilo: „Myslím, že je velmi důležité, aby soukromý sektor prezentoval své pokroky v oblasti udržitelnosti. Věřím totiž, že mohou inspirovat další,” vysvětluje ředitelka BLF Michaela Stachová.

Pro Tesco Stores je udržitelnost důležitá. I proto je partnerem reportu Udržitelné Česko

K vytváření reportu Udržitelné Česko zve BLF také své členy, kteří v něm mohou prezentovat své udržitelné projekty, na které jsou nejvíc pyšní. Letošním hlavním partnerem reportu Udržitelné Česko je člen sítě BLF, společnost Tesco: „Udržitelnost je včleněna do strategických priorit celé skupiny Tesco. Nejlépe ji ilustruje náš smysl podnikání: Přinášet našim zákazníkům, komunitám a planetě každý den něco navíc. Zaměřujeme se na celé spektrum témat od cenové dostupnosti přes zdraví, životní prostředí až po místní komunity. S identifikací klíčových témat, kterým se v rámci udržitelnosti věnujeme, nám pomáhají naši stakeholdeři. A proto mám velkou radost, že se právě Tesco stalo letošním partnerem reportu Udržitelné Česko 2022,” říká generální ředitelka Tesco Stores Česká republika Katarína Navrátilová.

Rok 2022 byl pro udržitelnost přelomový 

Rok 2022 byl pro český trh v oblasti udržitelnosti plný příležitostí a jiné to nebylo ani v zahraničí: „Rok 2022 byl pro firemní udržitelnost opět přelomový. Vyšla poslední verze nadcházející evropské legislativy v této oblasti, došlo k výraznému nárůstu iniciativ, investic a financování ESG ze strany investorů a bank, a rekordní počet firem se zavázal k uhlíkové neutralitě do roku 2040, potažmo roku 2050,” popisuje nejnovější vývoj ESG u nás i ve světě prezidentka BLF Sandra Feltham.

Lokální best practices 

Z lokálních best practices představuje Udržitelné Česko například nový projekt skupiny ČEZ, testování první plovoucí fotovoltaické elektrárny. Kooperativa prezentuje spolupráci s obcemi pro odolnější českou krajinu. Plán snížit emise CO2 na nulu díky elektrifikaci vozového parku do roku 2050 má přední distributor náhradních automobilových  dílů LKQ. V reportu se také dočtete o prodejně supermarketu Albert, kde nevznikají žádné zbytky. Tchibo zase čtenářům vysvětlí, co je Laskavý šálek a podívat se také můžeme do úplně prvního českého Domu Ronalda McDonalda. Česká spořitelna má v oblasti udržitelnosti mnoho různých aktivit, do reportu vybrala svoji udržitelnou hypotéku. Důležitá je také snaha člena BLF Tesco Stores pomáhat lidem, kteří to skutečně potřebují, potravinovými nadbytky: „V roce 2017 jako první maloobchodní řetězec ve střední Evropě Tesco zveřejnilo údaje o plýtvání potravinami ve svém provozu. Od té doby obchodník snížil množství potravinového odpadu ve svém provozu o 72 % a zachránil více než 29 900 tun potravin, které daroval do potravinových bank nebo jako potravu pro zvířata. Obchody Tesco nabízí každý den potravinovým bankám například ovoce a zeleninu, což je nejen v zimním období důležitý zdroj vitamínů, ale zároveň vítané odlehčení finanční zátěže na rozpočty rodin,” vysvětluje Katarína Navrátilová.

Celý report Udržitelné Česko vychází 6. 3. 2023. Najdete v něm další příklady lokálních best practices, výsledky výzkumu Úspěšný lídr a ESG od agentury IPSOS nebo rozhovory s velvyslanci Thajska, Velké Británie a Kanady. Součástí reportu je také rozhovor s Janem Růžičkou, Chief External Affairs Officerem skupiny PPF a členem výkonného výboru BLF, o vnímání udržitelnosti u nás a ve světě.

Kompletní report Udržitelné Česko najdete na webu BLF.

Kontakt pro média:

Monika Sekal

Koordinátorka online komunikace

sekal@blf.cz

O Business Leaders Foru

Business Leaders Forum (BLF) je nejstarší česká platforma odpovědného podnikání a udržitelného rozvoje. BLF podporuje firmy na jejich cestě k udržitelnosti od roku 1992, kdy byla založena mezinárodní organizací The Prince of Wales International Business Leaders Forum. Je také součástí mezinárodní organizace CSR Europe. Sleduje globální ESG trendy a inspiruje firmy na českém trhu.

Více informací najdete na webových stránkách www.blf.cz

Jednou z pravidelných aktivit Business Leaders Fora je každoroční konference ESG Leadership. Je to jediná konference u nás, která propojuje témata Leadership a ESG. Mezi hosty jsou lídři společností s úzkým vztahem k odpovědnosti a udržitelnosti.

Konference se koná každoročně na podzim pod záštitou Ministerstva zahraničních věcí.

Více informací najdete na webových stránkách www.esgleaders.cz.

Oznámení o souborech cookie ve WordPressu od Real Cookie Banneru