Ochrana biologické rozmanitosti: význam, regulace a dobrá praxe

Autorka článku: P. Al-Madhagi, 26. listopadu 2024

Více než polovina světové produkce závisí na přírodě. Ztráta stanovišť, nadměrné využívání zdrojů, změna klimatu, znečištění a invazivní cizí druhy přispívají ke ztrátě biologické rozmanitosti. Degradovaná půda ztrácí schopnost zadržovat vodu a uhlík. V následujícím textu objasníme, proč je zachování biologické rozmanitosti důležité, poskytneme přehled o regulatorním rámci pro ochranu biodiverzity, ukážeme několik příkladů dobré praxe firem a shrneme hlavní „takeaways“ z webináře o biodiverzitě, který jsme pořádali 12. listopadu.

 

Proč je biologická rozmanitost důležitá

Globální úbytek biologické rozmanitosti představuje zásadní rizika pro celou společnost. Ohrožuje potravinovou a vodní bezpečnost států, ohrožuje fyzické i duševní zdraví lidí, oslabuje ekonomiku států, ohrožuje odolnost vůči přírodním katastrofám a zvyšuje riziko konfliktů.

Více než jedna třetina světového povrchu země a téměř tři čtvrtiny sladkovodních zdrojů jsou věnovány rostlinné nebo živočišné výrobě. Intenzivní zemědělství a lesnictví vedlo k širokému používání pesticidů a hnojiv, erozi půdy a nahrazování panenských lesů zemědělskou půdou.

Degradovaná půda ztrácí schopnost zadržovat vodu a uhlík. V důsledku její degradace svět přichází o biliony eur ročně v ekosystémových službách. Méně prostoru mezi poli a méně druhů rostlin znamená mnohem méně hmyzu. Přitom opylovači přispívají k zemědělské produkci EU nejméně 5 miliardami EUR ročně.

Přibližně 70 % léků na rakovinu jsou buď přírodní produkty, nebo syntetické přípravky inspirované přírodou a čtyři miliardy lidí spoléhají především na přírodní léky.

Více než polovina celosvětového HDP závisí na přírodě a službách, které poskytuje. Proto ztráta biologické rozmanitosti a kolaps ekosystémů ohrožují ekonomiku. Podniky jsou závislé na přírodních zdrojích a stabilním prostředí, bez nichž nelze zaručit jejich dodavatelské řetězce a zdroje financí. Potraviny, vlákna, léky, stavební materiály jsou produkty přírody.

Proto už v roce 1992 byla přijata Bílá kniha o ochraně biologické rozmanitosti, která stanovila základní rámec pro ochranu biologické rozmanitosti v Evropské unii. Po následném přijetí směrnic o stanovištích a ochraně ptáků Evropská unie pokračovala ve svém úsilí o ochranu biologické rozmanitosti prostřednictvím dalších klíčových iniciativ a legislativních aktů.

 

Evropský rámec pro biodiverzitu

Evropský rámec pro ochranu biodiverzity tvoří několik více či méně vzájemně provázaných aktů:

V následujícím textu poskytujeme přehled hlavních cílů vybraných aktů.

Poznámka redakce: Další informace viz esgprojekty.cz  nebo prezentace z webináře BLF na téma biodiverzity Overview of EU Biodiversity Legislation and the Biodiversity Alliance od CSR Europe. Přístup evropských standardů ESRS (CSRD) k ochraně biodiverzity podrobně rozvádí prezentace z webináře BLF na téma biodiverzity A practical guide by the Michael Otto Environmental Foundation for the ESRS E4 of the CSRD.

Zastřešujícím aktem pro ochranu biologické rozmanitosti je Strategie EU pro biologickou rozmanitost do roku 2030 (BDS 2030). Strategie stanoví ambiciózní akční cíle, kterých má být dosaženo do roku 2030, spojené s chráněnými oblastmi, obnovou ekosystémů, stavem stanovišť a druhů a městskými zelenými plochami.

Konkrétní cíle EU v oblasti biologické rozmanitosti do roku 2030:

  • 30 % pevniny a moře chráněnými oblastmi
  • 10% pevniny a moře přísně chráněno
  • 25 000 km řek obnoveno do stavu volného toku
  • 50% snížení používání pesticidů a rizik s nimi spojených
  • Zastavení poklesu množství opylovačů
  • Výsadba 3 miliard stromů
  • 20 miliard eur/rok na ochranu biodiverzity
  • Zapojení podniků (návaznost např. na CSRD)
  • EU jako globální lídr v akcích na ochranu biologické rozmanitosti.

Zákon o obnově přírody (ve fázi návrhu) navazuje na strategii EU pro biologickou rozmanitost a stanoví konkrétní cíle obnovy pro každý typ ekosystému. Zákon v současné době prochází legislativním procesem a dosud nebyl přijat. Více informací o návrhu zákona na stránkách Evropské komise.

Strategie EU pro lesnictví do roku 2030 podporuje udržitelné obhospodařování lesů a předkládá vizi a konkrétní opatření pro zlepšení množství a kvality evropských lesů. Cílem je zvýšit ochranu, obnovu a odolnost lesů a podpořit několik závazků Strategie biologické rozmanitosti do roku 2030. Více informací o lesní strategii EU na stránkách Evropské komise pro lesní strategii.

Nařízení o odlesňování EUDR má za cíl zastavit ničení lesů a ochránit globální biodiverzitu. Účelem je omezit nezákonnou těžbu dřeva, podpořit udržitelné hospodaření s lesními zdroji a zajistit, aby produkty na trhu nepocházely z odlesňování. EUDR se bude týkat velkého množství subjektů, které jsou součástí dodavatelských řetězců specifikovaných komodit, jako jsou např. dřevo, kaučuk, skot, kakao, káva, … nebo relevantní produkty, které byly vyprodukovány za jejich použití, jako např. pneumatiky, nábytek, čokoláda apod.). Účinek nařízení bude pravděpodobně odložen o 12 měsíců, tj. termín účinnosti povinností pro velké a střední podniky by se posunul na 30. prosince 2025. Více informací na webu esgprojekty.cz nebo Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů.

Strategie EU pro půdu do roku 2030 poskytuje rámec pro ochranu a obnovu půdy a pro zajištění jejího udržitelného využívání. Strategie nastiňuje vizi a cíle pro dosažení zdravé půdy do roku 2050, včetně konkrétních opatření, která mají být přijata do roku 2030. Více informací o půdní strategii na stránkách Evropské komise.

EU klade na členské země a jejich ekonomické subjekty vysoké nároky na ochranu biodiverzity. Zejména směrnice CSRD a Evropské standardy pro podávání zpráv o udržitelnosti (ESRS), nařízení o odlesňování apod. ovlivní nejen velké podniky, ale i střední a malé podniky, které jako součást dodavatelských řetězců budou muset přijmout opatření k ochraně biodiverzity.

 

Příklady dobré praxe korporací v ochraně biologické rozmanitosti

Cíl 15 jako součást cílů udržitelného rozvoje Organizace spojených národů (SDGs – Sustainable Development Goals) se věnuje ochraně, obnově a podpoře udržitelného využívání suchozemských ekosystémů. To zahrnuje zastavení ztráty biologické rozmanitosti, boj proti desertifikaci a ukončení odlesňování. V celé řadě odvětví již existuje řada podniků, které přijaly proaktivní kroky k posouzení svých dopadů na biologickou rozmanitost, snížení negativních dopadů a podpoře udržitelných vzorců výroby.

Danone

V únoru 2023 skupina přeformulovala svůj plán udržitelnosti nazvaný Danone Impact Journey vyjádřený 3 pilíři (Zdraví, Příroda a Lidé a komunity). Danone si stanovila mimo jiné cíle pro zlepšení dopadu svého zemědělského dodavatelského řetězce na životní prostředí, podporu regenerativního zemědělství a udržitelného získávání zdrojů.

GSK

Britská farmaceutická společnost GSK se zavázala k pozitivní biologické rozmanitosti v lokalitách vlastněných GSK do roku 2030, přičemž všechny lokality budou mít do roku 2025 zavedeny akční plány biologické rozmanitosti a investice do programů, které zlepšují stanoviště, chrání druhy a zlepšují kvalitu půdy nebo vody. Jejich cílem je, aby 100 % materiálů pocházejících ze zemědělství, lesnictví a moře do roku 2030 pocházelo z udržitelných zdrojů a bez odlesňování.

Coca Cola

Coca-Cola chce do roku 2025 odstranit odlesňování ve svém dodavatelském řetězci. Do roku 2040 se zavázala dosáhnout čistého pozitivního dopadu na biologickou rozmanitost v kritických oblastech svého provozu a dodavatelského řetězce. V chráněných lokalitách již nezřizuje nové stáčírny.

Unilever

Unilever je globální společnost zabývající se spotřebním zbožím. Od roku 2019 Unilever systematicky pracuje s 300 klíčovými dodavateli, kteří společnosti dodávají palmový olej, sóju, papír a další komodity, aby zvýšil transparentnost v dodavatelském řetězci, podpořil a hlavně řídil praktiky udržitelného získávání zdrojů. Unilever se také zavázal, že do roku 2025 bude 100 % svých zemědělských surovin získávat udržitelným způsobem.

Příklady dobré praxe společnosti IKEA

IKEA má řadu programů, které pracují na ochraně biologické rozmanitosti, například IKEA Forest Positive Agenda, který se zaměřuje na odpovědné hospodaření v lesích, zastavení odlesňování a znovuzalesňování degradované krajiny a podporu inovací ve využití dřeva. 97,8 % dřeva použitého na výrobky IKEA bylo buď s certifikací FSC, nebo recyklováno.

Body Shop

The Body Shop je kosmetická společnost, která se zavázala chránit biologickou rozmanitost, např. prostřednictvím mise World Bio-Bridges Mission, jejímž cílem je obnovit „biomosty“ nebo koridory pro divokou zvěř v poškozené krajině.

I u nás celá řada firem realizuje programy na snížení svých dopadů na biologickou rozmanitost, např. výrobce nealkoholických nápojů Mattoni, pojišťovna Kooperativa se svým Prevenčním programem, Tchibo, Skupina ČEZ, společnost Škoda Auto, pivovarská společnost Pilsner Urquell a řada dalších.

 

Webinář Business Leaders Fora o biodiverzitě

Webinář zaměřený na integraci efektivních praktik v oblasti biodiverzity do firemního ESG rámce proběhl 12. listopadu. Zástupci CSR Europe, Kuyua a 3Bee mluvili o regulatorním rámci pro ochranu biodiverzity, užitečných nástrojích a metodologii měření firemního dopadu na biologickou rozmanitost, nefinančním reportingu a efektivní komunikaci a v neposlední řadě o tom, jak identifikovat a vyhodnocovat rizika spojená se ztrátou biodiverzity.

Hlavní takeaways z webináře:

  • Overview of EU Biodiversity Legislation and the Biodiversity Alliance, CSR Europe:

Hlavní body Bílé knihy o současných firemních postupech podávání zpráv o biologické rozmanitosti od Biodiversity Alliance of Sustainable Management:

Prezentace na tomto odkazu.

 

  • A practical guide by the Michael Otto Environmental Foundation for the ESRS E4:

„… je k dispozici dostatek dat a metod pro smysluplné a spolehlivé podávání zpráv o přírodě, a že toho lze dosáhnout se zvládnutelným množstvím zdrojů a odborných znalostí.“ Prezentace na tomto odkazu.

  • Kuyua – AI powered nature and climate data analytics: ESG nástroj pro identifikaci a řízení rizik, plnění požadavků na dodržování a podávání zpráv, včetně CSRD, CSDDD, SFDR, EUDR a dalších. Prezentace na tomto odkazu.
  • 3BEE – BIODIVERSITY ASSESSMENT. Technology for Biodiversity Monitoring and Regeneration:

Monitoring a hodnocení biologické rozmanitosti. Projekty regenerace realizovány spolu s více než 500 společnostmi v 10 zemích. Prezentace na tomto odkazu.

 

 

Použité zdroje:

 

 

 

 

 

 

 

 

Oznámení o souborech cookie ve WordPressu od Real Cookie Banneru