Mezinárodní kulatý stůl WOMEN LEADERS

Minulý týden se konala mezinárodní konference European SDG Summit, během které jsme vedli mezinárodní kulatý stůl na téma „Women Leaders”. Zaměřili jsme se především na roli žen v manažerských pozicích a na překážky, kterým ženy v jejich kariérní cestě čelí.

Téma našeho kulatého stolu vzniklo přirozeně. Již mnoho let vedeme rozvojový projekt pro ženy Lean In. Víme proto, že jsou podobné programy potřeba a je nutné o kariérním i osobním rozvoji a uplatnění žen i na těch nejvyšších postech vedení firem mluvit. Proto jsme se rozhodli využít příležitosti a sdílet příběhy úspěšných žen, které mohou svým zápalem a talentem motivovat ostatní. Zajímalo nás, co jim v jejich kariéře pomohlo a naopak jakým překážkám musely čelit. Také jsme chtěli zjistit, jak jsme na tom ve srovnání s jinými zeměmi v EU a jestli statistiky odpovídají osobním zkušenostem našich vystupujících. Na to vše se pozvaných top manažerek 27. října ptala ředitelka Business Leaders Forum, Tereza Koucká.

Naše společnost má před sebou ještě dlouhou cestu k naplnění vize rovných příležitostí, která má své místo i mezi evropskými cíli udržitelného rozvoje (SDGs). Dle statistik je v Evropské unii jen 36 % žen na manažerských pozicích, a když se podíváme na procenta žen v seniorních exekutivních rolích, je jich jen 17 %. V zemích našich řečnic je poměr žen v seniorních pozicích managementu poměrně rozdílný. U nás v Čechách je to 18,2 %, ve Slovinsku 24,6 % a ve Španělsku 26,4 %.

O našich rečnicích

Na počátku své kariéry stála každá z našich vystupujících před jinou překážkou. Všechny ale mají jedno společné: Nedaly se jimi zastavit ani zastrašit. A díky tomu za sebou dnes mají úspěšnou kariérní i osobní cestu.

Jako první vystoupila Renata Mrázová, Chief People Officer ve společnosti Home Credit International.

Renata je v byznysu už od roku 1995, většinu času strávila ve finančních pozicích, působila ale i v roli korporátní CEO. Sama přiznává, že pro ni nebylo jednoduché zkombinovat práci ve vedoucích pozicích s dětmi. Časem ale dokázala najít ten správný balanc. Jak? Ostatním ženám s velkými ambicemi (a malými dětmi) vzkazuje, aby nezapomněly stavět sebe na  první místo. Připomíná, aby se nikdy nebály říct si o pomoc, ale hlavně – aby vždy následovaly své sny.

Natalia Cvikl Postruznik je CEO ve slovinské společnosti Insights a byla druhou vystupující u našeho kulatého stolu.

Natalia stála na počátku své kariéry hned před několika obtížemi; byla z východního bloku, z bývalé Jugoslávie, a navíc žena. Ženy ve východním bloku obvykle ve vedoucích pozicích nepůsobily, byly upozaďované. Natalia proto připomíná, že ženy musí být ještě o něco hlasitější než muži. Nehledě na dobu, ve které se nacházíme – i když je momentálně krize, na vaši snahu uspět by neměla mít vliv.

„Když jsem dokončila školu, odeslala jsem svůj životopis na místo, pro které bylo třeba mít přes 10 let zkušeností,” vzpomíná. Díky svému nadšení a zjevnému potenciálu ale Natalia vysněné místo dostala. Kdyby měla říct proč, její odpověď by byla: „Nikdy se nevzdávám a byla jsem prostě sama sebou”.

3 rady pro každou ženy, která chce být úspěšná od Natalie Cvikl Postružnik

  1. Vytvořte si svou síť kontaktů.  Lidi, kteří ve vás věří a dokážou vás podpořit.
  2. Ukažte své nadšení pro věc a nebojte se ukázat světu, co jste dokázaly.
  3. Věřte si. Opravdu si věřte, že překonáte každou překážku a problém.

„Svět patřil mužům po staletí. Teď si můžeme dovolit trochu té pozitivní diskriminace pro ženy,” komentuje Natalia program pro pomoc ženám získat vedoucí pozice, který v Insights vyvinuli.

Beatriz Rubio del Campo je Accessibility Manager pro Ilunion Hotels. Moc dobře ví, že ženy o vedoucí pozice stojí, ale společnost jim ne vždy vychází vstříc. „Ženy si proto hledají vlastní cesty – když je nepřijme firma do svého vedení, často si musí vytvořit vlastní společnost,” říká.

„Ne všechny ženy musí být nutně ve vedoucích pozicích, ale všechny ženy by měly dostat možnost se osobně rozvíjet a dosáhnout svého osobního potenciálu,” doplňuje Beatriz.

Beatriz působí na manažerských pozicích už delší dobu, začínala ale na recepci. Její začátky pro ní nebyly jednoduché. Každý jí chtěl při práci pomáhat a dělat za ní její povinnosti – je totiž handicapovaná. Postupně začala jejich pomoc odmítat. „Musela jsem začít pracovat tvrdě a bez pomoci. Jak jinak bych zjistila, jaký je můj potenciál?” Ženám bez rozdílu doporučuje, aby si nikdy nenechaly říkat, co dělat mohou a na co už nestačí.

Na otázku jaké dovednosti by žena měla mít odpovídá: „Hlavně ať se chová jako žena. Mužů máme dost! Potřebujeme ženské schopnosti a dovednosti.”

Nestihli jste být u našeho mezinárodního kulatého stolu  Women Leaders? Podívejte se na jeho záznam  na webu European SDG Summitu! Záznam je k dispozici do 30. listopadu. 

Oznámení o souborech cookie ve WordPressu od Real Cookie Banneru