Komentář Evy Nedeľkové k otázce „Jak mohou firmy pomoct předcházet budoucím povodňovým situacím?“

ESG leadership 2024, jedna z největších konferencí zabývajících se problematikou udržitelnosti v podnikání, se konala na pozadí probíhajících povodní. A ty se tak přirozeně staly jedním z témat, o kterých se mluvilo. Předsálím se nesla otázka: co mohou firmy dělat pro to, aby pomohly Evropě předcházet podobným situacím? Na tuto otázku odpověděla i Eva Nedeľková, členka představenstva Lindström a spoluzakladatelka KnowESG:

 

Současné povodně zdůrazňují naléhavost klimatických změn. Ačkoliv extrémní meteorologické jevy nejsou samy o sobě novinkou, jejich frekvence a intenzita jsou úzce spojeny s globálním oteplováním. Zvyšující se teploty zvyšují kapacitu vzduchu na zadržování vodní páry o téměř 7 procent na každý stupeň Celsia, což vede k intenzivnějšímu cyklu vody a větší pravděpodobnosti extrémních dešťů.

Jako součást Evropy neseme společnou odpovědnost za dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050, což může alespoň částečně zpomalit tento trend. Každá firma by měla mít jasnou agendu v této oblasti – od pragmatických kroků v případě malých podniků až po plány dekarbonizace u velkých společností. Čím větší společnost, tím větší by měla být odpovědnost za řešení emisí.

Další kroky, které byznys může zvážit, jsou:

  •         Investovat do projektů zalesňování, které zlepšují přirozené ochranné mechanismy před záplavami.
  •         Podporovat zelenou infrastrukturu, jako jsou propustné povrchy a zelené střechy, pro efektivní řízení dešťové vody.
  •         Zahrnout hodnocení klimatických a ESG rizik do klasického obchodního plánování a risk managementu.
  •         Spolupracovat s místními vládami a komunitami na podpoře iniciativ na prevenci povodní.
  •       Vyvíjet nebo podporovat technologie, které zlepšují předpověď podobných jevů – datové a IT firmy zde mohou hrát důležitou roli.

 

 

Oznámení o souborech cookie ve WordPressu od Real Cookie Banneru