Jak kloubí kariéru a rodinu úspěšná diplomatka?

Lean In Alumni setkání s Christy Agor

Business Leaders Forum podporuje ženy v byznysu. Již řadu let pořádáme rozvojový kurz pro manažerky Lean In, který vytváří podpůrnou síť pro ambiciózní ženy v byznysu a pomáhá jim a nasměrovat se správným směrem v osobním i profesním životě. Tato síť žen, absolventek programu, zůstává funkční  a ženy se dále potkávají a propojují při setkáních Lean In Alumni. Na každém setkání se dámy seznámí s inspirativní osobností, která sdílí svůj osobní příběh. Dozvídáme se odpovědi na otázky: Jaké byly její životní křižovatky? Která těžká rozhodnutí, musela udělat? Co stojí za jejím úspěchem? Prostor diskutovat a sdílet, co ženám v byznysu skutečně funguje, ale i networking a možnost poznávat nové kontakty a propojovat se – to vše je součástí každého Lean In Alumni. Na našem posledním říjnovém setkání jsme pozvali velmi zajímavou osobnost, zkušenou diplomatku a šéfku úřadu americké ambasády v Praze, Christy Agor. 

Christy momentálně vykonává úřad Chargé D’Affaires na velvyslanectví USA v České republice. Ve své kariéře již sloužila své zemi v Madridu jako ekonomická poradkyně, koordinovala činnost konzulátu v Istanbulu nebo působila na diplomatických misích v Botswaně a Jeruzalémě. Vedle své 22leté diplomatické kariéry má manžela a dvě děti. Se svou rodinou momentálně žije v Praze. Pro Lean In Alumni jsme tak jen těžko mohli vybrat lepšího hosta.

Co je Lean In? 

Lean In je celosvětová iniciativa, kterou založila byznysmenka a filantropka Sheryl Sandberg. Sheryl pracovala na vedoucích pozicích ve firmách, jako je Google nebo Facebook a v roce 2013 napsala společně s Nell Scovell knihu Lean In: Women, Work and the Will To Lead. Kniha se věnuje tématům vedení a rozvoji podniků, problémů s nedostatkem žen ve vedoucích pozicích a feminismu. Již po několika měsících po vydání se knihy prodalo více než jeden milion výtisků. Sheryl v té době založila program, ve kterém se ženy setkávají, vzájemně se podporují ve vlastním postupu v životě i kariéře a vzdělávají se v soft skills.Tato setkání jsme převedly do našeho českého prostředí, kde Lean In programy pořádáme již od roku 2014. Každý rok otevíráme nominace pro ženy ve středním (Lean In Middle) a ve vrcholovém (Lean In Senior) managementu.


Jste jedna z žen v byznysu, která se ráda dozví nové tipy v oblasti leadershipu, vyjednávání, komunikace nebo work-life balance? Chybí Vám podpora a názor někoho, kdo řeší podobné problémy a nachází se ve obdobných situacích v práci i v životě? Chcete se inspirovat u úspěšných, charizmatických žen? Nebo máte v týmu či ve firmě ženu, kterou by takový program pracovně i osobnostně posunul? Lean In je o inspiraci, sdílení, rozvoji a často nových přátelstvích mezi ženami. Přidejte se k aktuálnímu ročníku programu – více informací na info@blf.cz.

 


Život diplomatky 

Zpočátku akce Christy se smíchem přiznala, že si zprvu myslela, že byla na akci pozvána, aby se dozvěděla více o úspěších našich absolventek. Když zjistila, že je to ona, kdo má se ženami sdílet svůj životní a kariérní příběh, přišlo jí, že není tak zajímavý. Přitom obsahuje řadu náročných rolí v diplomacii, časté stěhování, neustálou adaptaci na nová prostředí a rozhodování v krizových situacích, které přímo ovlivňuje životy desítek lidí. To je však pro Christy každodenní práce. A její inspirativní životní cesta rozhodně stojí za sdílení s vámi, našimi čtenáři, i s našimi absolventkami programu Lean In.

Christy vyrostla v rodinném domě, kde spolu se svou rodinou strávila celý život. Vždy věděla, že se z ní jednoho dne stane právnička. Pak ale nastoupila na svou první stáž do právnické firmy a zjistila, že ji taková práce nebaví. Najednou nevěděla, co dál. Celý život směřoval k tomuto povolání, ale ona si uvědomila, že ji nikdy nebude naplňovat. V té době zahlédla nabídku práce v oblasti zahraničních vztahů. Zareagovala na ni, prošla testem, vyzkoušela si ji a zjistila, že to je ono. Řekla si, že její původní životní plán může počkat, dokud ji práce v diplomacii baví. „Už je tomu přes 22 let a zatím mě bavit nepřestala,” přiznává s úsměvem. A jak se ve svém oboru prosadila? Pro kruh Lean In Alumni si připravila hned několik rad:

Fake it ‘till you make it –⁠ skutečně to funguje. Během předstírání sebedůvěry si začnete skutečně věřit.” tvrdí Christy. Kromě toho radí ženám, aby se naučily být rozhodné a rozhodovaly se rychle, a to i ve stresových situacích.

„Jsem empatická, o ostatní se přirozeně zajímám. Sama sebe se často ptám: Co teď mí lidé potřebují? Co pro ně můžu udělat?” Dalším tipem od Christy je, aby ženy nenechávaly své okolí čekat. „Odpovídejte na dotazy a prosby, co nejrychleji to jde. Svým kolegům ukážete, že vám na nich skutečně záleží. Naučte se také správně komunikovat. Vaši spolupracovníci vám číst myšlenky neumí. Je na vás, abyste jim jasně vysvětlili, co je potřeba udělat a z jakých důvodů provádíte svá rozhodnutí. To samé platí i pro rodinný život, ani váš manžel vám myšlenky číst neumí.”

 

Jak zvládáte život manželky, diplomatky a matky? 

„Je to nikdy nekončící bitva, bojuji se všemi těmito rolemi každý den. Nejradši bych byla, kdybych mohla teď do důchodu a mohla se vrátit do práce, až budou mé děti přesvědčeny, že už dávno nejsem ‚cool‘. Dřív jsem pracovala do noci, nosila si práci domů, vůbec mi to nevadilo. S dětmi je to ale jiné. Začala jsem si vybírat jen takové práce, které mi dovolily mít ten správný work-life balanc. Nemůžu stíhat všechno, ale nevadí mi to. Umím si to odpustit.”

Christy se s námi rozloučila s poslední zprávou pro všechny české ženy v byznysu: „Když porovnám svou první návštěvu Československa v roce 1991 s dneškem, vidím obrovský rozdíl. Vy už všechny mé rady aplikujete, nemám co dál poradit. Hledáte si spojenectví mezi sebou, svou síť, spolupracujete, inspirujete se. To je nejdůležitější.” Takto zhodnotila svou vlastní zkušenost s českými  ženami.

Děkujeme velvyslanectví USA v České republice za možnost sejít se v Americkém centru a nahlédnout do života významné ženy v jejím čele. A děkujeme i našim absolventkám programu Lean In za vytvoření skvělé atmosféry setkání. Už teď se těšíme na to příští!

Sledujte nás na Facebooku, LinkedIn a Twitteru, ať vám neunikne zahájení příštího ročníku programu Lean In. 

Oznámení o souborech cookie ve WordPressu od Real Cookie Banneru