5. ročník konference ESG Leadership ukázal, jak jsou na tom české firmy v oblasti udržitelnosti

V minulém měsíci jsme završili naši celoroční přípravu 5. ročníku první konference v ČR, která propojuje témata ESG a leadership. Společně s téměř sto účastníky jsme v prostorách Černínského paláce prodiskutovali nejnovější vývoj udržitelnosti na našem trhu, prohloubili své znalosti v oblasti ESG a strategií, které firmy v oboru vytváří, a inspirovali se best practices ze zahraničních trhů.

Ve třech panelech nám řečníci představili, jak na tom v dnešním světě firmy s udržitelností jsou.

Zahájení ESG Leadership

Den zahájil krátkým proslovem náměstek ministra zahraničních věcí Jiří Kozák, který podtrhl důležitost tématu a zdůraznil, co vše v této oblasti resort podniká. Poté jsme v rozhovoru Leader Talks, představili nové ESG trendy. V rozhovoru ředitelky BLF Terezy Koucké a ředitele vnějších vztahů Home Credit Group Jana Růžičky zaznělo i srovnání přístupu v ČR se světem a hlavní rozdíly oproti asijskému trhu, v němž Jan mnoho let působil.

Leadership panel 

Dopolední program začal Leadership panelem s generální ředitelkou LEGO Trading Adrianou Jahňákovou a členem představenstva společnosti Škoda Auto za oblast financí a IT Christianem Schenkem. Oba lídři nám představili, kam se v oblasti udržitelnosti firmy vydávají a jaké cíle si vytyčily. Pro obě společnosti je ESG prioritou, na kterou ve svých strategiích nezapomínají a které vedení věnuje velkou míru pozornosti před tím, než dá vzniknout novým produktům či projektům.

Kam se ubírají společnosti Škoda Auto a Lego Trading v oblasti ESG? Pro LEGO Trading jsou budoucnost mladí lidé a děti i jejich vzdělání prioritou. Škoda Auto se zaměřuje především na snížení emisí. 

Poté jsme se zaměřili na prezentaci úspěšných a udržitelných projektů Ministerstva zahraničních věcí. Ředitel Odboru komunikace Karel Smékal a generální komisař české účasti na EXPO 2025 Ondřej Soška nám představili, co bylo součástí EXPO v Dubaji, a jak se připravuje expozice pro EXPO 2025 v Osace. I při přípravě světových výstav je kladen důraz na udržitelnost.

Panel ambasadorů 

Po přestávce jsme se ambasadory Indie, Kanady a Thajska nechali inspirovat přístupy jejich zemí k udržitelnosti. Všichni tři se shodli, že pro budoucnost je důležité na udržitelných inovacích spolupracovat a ESG neupozaďovat ani v dobách tak náročných, jakými si dnes procházíme.

Zleva: Tereza Koucká, ředitelka BLF, Sandra Feltham, prezidentka BLF, Ayesha Patricia Rekhi, velvyslankyně Kanady v ČR, Nick Archer, velvyslanec Velké Británie v ČR, Phasporn Sangasubana, velvyslankyně Thajského království v ČR, Jan Růžička, ředitel vnějších vztahů v Home Credit Group a Christian Schenk, člen představenstva Škoda Auto

Best practices panel

V Best practices panelu firmy představují své ESG projekty, na které jsou nejvíc pyšné. Náš člen firma Tchibo sdílela svůj projekt expertního dobrovolnictví Laskavý šálek, v jehož rámci zaměstnanci Tchiba rozvíjí dovednosti znevýhodněných zaměstnanců v kavárnách. Laskavý šálek nám představila manažerka společenské odpovědnosti pro ČR/SR Lenka Mašková. A když už je řeč o kávě, tak tu kvalitní, férovou od Tchiba mohli účastníci ochutnat v rámci coffee breaku.

Společnost IKEA podporuje udržitelný životní styl, cirkularitu, rovnost i férovost. O tom nás přesvědčila manažerka pro trvalou udržitelnost IKEA CZ/HU/SVK Barbora Kotoun. Nechala nás také nahlédnout do projektu Druhý život nábytku, kterým IKEA dává použitému nábytku další šanci a ulevuje planetě od nadbytečné výroby nových produktů. Panel zakončila Zuzana Holá, ředitelka komunikace a udržitelnosti z Vodafone. Dozvěděli jsme se, jak se buduje Digitální společnost. Taková, která se může v každé chvíli spolehnout na 5G síť, chytré funkční budovy díky NB IoT¹ síti a podporu digitalizace byznysu. Vize Vodafone je digitální a uhlíkově neutrální budoucnost.

Novinka letošního ročníku: Diskuzní stoly 

Pro tento ročník jsme vybrali tři témata, o kterých se v udržitelnosti nejčastěji mluví: nefinanční reporting, greenwashing a navázání spolupráce mezi soukromým a veřejným sektorem. Poté jsme požádali odborníky, aby se s účastníky konference podělili o své know-how a v menších skupinách detailně rozebrali, co návštěvníky bude nejvíce zajímat. Tak vznikly diskuzní stoly Jak pojišťovna adaptuje svůj byznys na klimatickou změnu se CSR manažerem společnosti Kooperativa a ředitelem Nadace Kooperativy Milanem Medkem, Jak přesvědčit vaši firmu o nefinančním reportingu s Janem Růžičkou z Home Credit Group a Manipulace v marketingu – greenwashing jako riziko pro váš byznys se Sandrou Feltham, prezidentkou BLF.

Odborný program konference jsme poté ukončili prezentací aktuálních výsledků průzkumu Úspěšný lídr a ESG, který provedla agentura IPSOS. V něm se ptáme českých zaměstnanců, jaký by měl být lídr, který je vede, co je pro ně z odpovědnosti a udržitelnosti firmy nejdůležitější a jací manažeři a lídři jsou. Z průzkumu například vyšlo, že téměř polovina Čechů by byla ochotna vzdát se části svého platu ve prospěch ESG projektů a přes 75 % českých firem se v rámci svého podnikání nefinančním ESG aktivitám věnuje. Pokud vás výsledky průzkumu zaujaly, najdete jej celý na našem webu.

Program konference ESG Leadership vyvrcholil oslavou 30. výročí od založení Business Leaders Forum. Jak oslava vypadala, se můžete podívat na fotografiích. A pokud vás program konference zaujal, přednášky najdete nahrané na našich webových stránkách. Děkujeme všem našim účastníkům, partnerům a členům za účast a těšíme se na viděnou v příštím roce u příležitosti 6. ročníku ESG Leadership konference. 


1 NB-IoT je speciální úzkopásmová síť, která je určena výhradně pro přenos dat. Umožňuje připojit všechna vaše chytrá zařízení k síti, ať už se nachází kdekoli. Přenos dat probíhá efektivně a baterie umístěná v zařízení tak vydrží až několik let. Výhodou je dostupnost signálu na 100% území České republiky a jeho dosah i na těžko přístupná místa nebo pod zem. Všechna koncová zařízení je možné na dálku řídit a nastavovat pomocí jednoduché aplikace nebo webu (zdroj: https://www.vodafone.cz/podnikatele/internet-veci/nb-iot1/).

Oznámení o souborech cookie ve WordPressu od Real Cookie Banneru